< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Polska w światowej lidze wydarzeń winiarskich #skincontact2018

Wydarzyło się2018-05-08
 
 
Za nami pierwsza edycja #skincontact2018, największego wydarzenia winiarskiego w Polsce i jednego z najlepszych w Europie.
Vini e Affini - jednemu z najciekawszych w Polsce importerów win oraz stojącej za organizacją tego przedsięwzięcia Beacie Gawęda-Pawełek udało się zgromadzić w jednym miejscu ponad trzydziestu najbardziej cenionych producentów win w Europie. W ciągu dwóch dni w Reducie Banku Polskiego można było spróbować kilkuset win, poznać ludzi którzy stoją za ich powstaniem, a także dowiedzieć się m.in. jak powstają wina biodynamiczne, na czym polega tajemnica win pomarańczowych i za co świat pokochał prosecco. #skincontact2018 to zupełnie nowa jakość, która pojawiła się na polskim rynku, pokazująca energię, dynamizm i olbrzymi potencjał, który w nas drzemie. Było to wydarzenie nie tylko winiarskie, ale przede wszystkim kulturotwórcze. 
 
A wszystko to oczywiście zgodnie z filozofią #skincontact, czyli bezpośrednio, osobiście „przez skórę”, a zatem poprzez spotkania i rozmowy z tymi, którzy o winach wiedzą wszystko. Po raz pierwszy w Polsce został zorganizowany warsztat, w którym krytycy i sommelierzy poddali wnikliwej ocenie wina obecnych na wydarzeniu producentów. Specjalnie z tej okazji do Warszawy przyleciała Susan Hulme – światowej klasy krytyk i wine edukator, która ma na swoim koncie tytuł  Master of Wine, a także sędziowanie w najważniejszych konkursach winiarskich na świecie. Panel poprowadził Wojciech Bońkowski  - krytyk i dziennikarz winiarski, redaktor naczelny magazynu Ferment, muzykolog. Po stronie sommelierów stanął Paweł Demianiuk z Kieliszki na Hożej oraz Kamil Wojtasiak z Butchery&Wine.
 
 
Podnosimy poprzeczkę
Polska przez ostatnie lata stała się jednym z najciekawszych rynków europejskich dla winiarzy. Z roku na rok rośnie u nas wiedza na temat wina, powiększa się grono świadomych odbiorców. Jak wynika z opinii producentów jesteśmy ciekawi nowych smaków i lubimy eksperymentować. Kupujemy coraz bardziej świadomie, umiejętnie łączymy dania z winami, porami roku. Dojrzeliśmy do wina, podróżujemy do krajów produkujących wino, szukamy informacji na temat najciekawszych odmian, to już element stylu życia. Kluczowa do podnoszenia kultury wokół wina jest oczywiście edukacja, a tej służą takie przedsięwzięcia jak #skincontact2018. Cieszę się, że tworzymy wydarzenie, dzięki któremu każdy może bez skrępowania przyjść i spróbować najlepszych win, zadawać pytania, osobiście poznać producentów. Doceniamy miłośników win, słuchamy ich i chcemy dostarczyć im najlepszą jakość zarówno w kieliszku, jak i w postaci wiedzy. Skin Contact, to dla nas także okazja by pochwalić się tym, co dzieje się u nas w kraju.  Mamy świetne karty win, a naszą największą siłą jest energia i zaangażowanie sommelierów i managerów restauracji, ludzi którzy tworzą tę branżę. Ich ciekawość, otwartość, to nasza najmocniejsza strona. Polacy mają świetny gust i nie koncentrują się wyłącznie na markach, ale poszukują jakości, ciekawych smaków, to opinia którą słyszę najczęściej od europejskich producentów – podkreśla Beata Gawęda, organizatorka festiwalu Skin Contact, właścicielka Vini e Affini, importera i dystrybutora najlepszych europejskich win, który w świętuje w tym roku 10-lecie istnienia.
 
 
 
Orange is the new white
Jeden z warsztatów festiwalu poświęcony był niezwykle modnym obecnie winom pomarańczowym, które wpisują się w trend win ekologicznych. Swój złocisty, bursztynowy kolor zawdzięczają przedłużonej maceracji, która tradycyjnie (czyli od tysięcy lat!) odbywa się w glinianych amforach (kwewri) zakopanych w ziemi, do których trafiają białe winogrona wraz ze skórkami, pestkami, a często także szypułkami. Ta metoda produkcji wina wpisana na listę UNESCO, zapewnia długi kontakt wina ze skórkami, pełny naturalizm oraz minimum interwencji i dodatków. Drugim równie gorącym trendem winiarskim, któremu poświęcony był osobny warsztat, były stare krzewy w hiszpańskim i portugalskim świecie wina. Wiekowe, często położone w odległych, niedostępnych miejscach winnice zachwycają jakością i głębią smaku swoich win. A wszystko dzięki mniejszym gronom i większej koncentracji ich owoców. Co ciekawe dziś, to właśnie te winnice stanowią nową – paradoksalnie młodą twarz iberyjskiego winiarstwa, choć niektóre liczą sobie nawet 150 lat.
 
 
Pełna lista producentów win na #skincontact 2018:
Ayunta / Astroni / Ciro Biondi /  Bressan / Burlotto / Ca La Bionda / La Castellada /  Cascina Morassino / COS / Yves Cuilleron / Ehmoser / Fattoria Moretto / Fattoria di Sammontana / Ghiomo / Il Molino di Grace / Il Paradiso di Frassina / Malacari / Malibran / Maquina Tabla / Meroni / Mocavero / Nals Margreid / Ostertag / San Patrignano / Quinta da Pellada / Reischrat von Buhl / Roxanich / Domaine du Salvard / Santa Duc / Tenuta di Trinoro / G.D. Vajra / Zarate / Vina Zorzal
 
 
Organizator wydarzenia
Vini w Affini - Beata Gawęda-Pawełek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.